TESTY I PORADY

 TEST 20 PŁYNÓW Z MIESIĘCZNIKA AUTO ŚWIAT - 2006

czytaj ...

 TEST 22 PŁYNÓW Z MIESIĘCZNIKA AUTO ŚWIAT - 2004

czytaj ...

 PORADY EKSPERTA:

Jaki płyn na lato a jaki na zimę?

czytaj ...

  ARKUSZE DANYCH DLA PERSONELU MEDYCZNEGO

czytaj ...

  JAKI PŁYN DO SPRYSKIWACZY

 

Jaki płyn wybrać ?

Bardzo szeroka oferta płynów do spryskiwaczy na rynku sprawia, iż mamy coraz większy problem z dokonaniem wyboru. Musimy wiedzieć, iż zimowy płyn do spryskiwaczy szyb samochodowych i reflektorów służy do usuwania zanieczyszczeń drogowych, brudu, kurzu, oraz soli, a nie do usuwania oblodzenia z szyb. W tym celu należy zastosować odmrażacz do szyb samochodowych. Stanowczo jednak odradzamy stosowanie domowych preparatów wyprodukowanych na bazie denaturatu i preparatu do mycia naczyń. Mieszanie ze sobą płynów pochodzących z różnych źródeł również może być zgubne, dlatego też nie zalecamy mieszania płynów różnych producentów.

Czym powinniśmy kierować się przy wyborze odpowiedniego płynu do spryskiwaczy ?

Według warunków technicznych Instytutu Transportu Samochodowego zimowy płyn do spryskiwaczy to taki, którego temperatura krystalizacji wynosi co najmniej -20°C, posiada dobre właściwości myjące, odporność na zamarzanie wg deklaracji na etykiecie, dobre smarowanie gumowych piór wycieraczek i co najważniejsze, płyn musi być neutralny dla gumy(uszczelek i wycieraczki) oraz powłoki lakierniczej.
Nasuwa się nam pytanie !
Dobrze, ale jak to wszystko sprawdzić w domowych warunkach?

Otóż w pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę na temperaturę krystalizacji. Kierując się wytycznymi ITS możemy dokonać wstępnej selekcji płynów. Jeśli płyn posiada deklarowaną temperaturę na poziomie co najmniej -20°C możemy śmiało mówić o płynie zimowym. Powyższe kryterium pozwoli nam z łatwością wyeliminować płyny, które nie spełniają w/w wymogu. Warto jednak zastanowić się nad zakupem tych produktów, które posiadają niższą temperaturę zamarzania
(-20°C czy też -22°C) i przy okazji dobrze smarują gumowe pióra wycieraczek.
Płyn powinien mieć neutralny zapach, jednak aby usunąć niezbyt przyjemną woń alkoholu producenci stosują różnego rodzaju kompozycje zapachowe.
Użycie zbyt dużej ilości kompozycji zapachowej może jednakże wpłynąć negatywnie na stan gumowych elementów oraz jest niezdrowa dla organizmu ludzkiego.
Jak wiadomo opary płynu do spryskiwaczy podczas jego użytkowania dostają się do wnętrza pojazdu.

Kupując płyn warto zwrócić uwagę także na to, aby posiadał odpowiednie certyfikaty oraz atesty wydane przez akredytowane jednostki w kraju. Przykładem jest Certyfikat Zgodności ITS oraz znak bezpieczeństwa B. Decydując się na wybór takiego płynu mamy pewność, iż został on sprawdzony i zbadany przez specjalistów, którzy w trosce o bezpieczeństwo użytkownika narzucają surowe normy producentowi w zakresie jakości produktu.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie musimy pamiętać, iż dobry
i sprawdzony płyn to nie tylko "coś" do samochodu, ale także ważny element odpowiedzialny za bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. Zdecydowanie odradzamy zakup najtańszych płynów na rynku, gdyż w wielu przypadkach nie spełniają one minimalnych kryteriów.
Najtańsze płyny przygotowywane z nieodpowiednich składników mogą np. odbarwić lakier samochodu, zniszczyć elementy plastikowe nadwozia, czy też rozpuścić wykonane z tworzywa elementy spryskiwacza. Jeżeli płyn jest na tyle słaby, że zamarza, może rozerwać zbiornik i pompkę płynu, a także wpłynąć na bezpieczeństwo podróżowania.

Dlatego warto zastanowić się nad wyborem nieznacznie droższego - ale za to sprawdzonego płynu. Oczywiście nie ma sensu przepłacanie za produkt 5L kilkunastu złotych więcej.
Warto również zaznajomić się z testami oraz opiniami na temat jakości płynów, zamieszczanych w różnego rodzaju gazetach motoryzacyjnych np. "Auto Świat".


Copyright © db 2008 ˝UNI-TARPIN˝ Sp. z o.o.